Háttér
A Hand, nemzetközi humanitárius és fejlesztési civil szövetség csapata és tagszervezetei 2003 óta azon dolgoznak, hogy a fejlesztési és humanitárius tevékenység (azaz nemzetközi fejlesztési együttműködés – NEFE) Magyarországon még hatékonyabbá, elismertebbé és láthatóbbá váljon.
Te magad légy a változás, amit látni szeretnél a világban!
Mahatma Gandhi
Küldetés
A globális problémák és kihívások minden országot és állampolgárt érintenek, hiszen ezek nem állnak meg az államhatároknál. Így amikor például a szegénységről, a klímaváltozásról vagy éppen a természet- és ember által okozott katasztrófákról beszélünk, nem mondhatjuk azt, hogy ez kizárólag a szegény országok ügye. Ezek csak együttes erővel számolhatóak fel.
Mivel Magyarország is a nemzetközi rendszer része és tagja az ENSZ-nek, az EU-nak és az OECD-nek, nem csak morális, de jogi kötelességünk is a nálunk jelentősen szegényebb országok támogatása és fejlődésük segítése. Ezt az a tény még inkább indokolja, hogy Magyarország EU-tagságának megszerzéséig maga is részesült hasonló támogatásokban.
A Hand csapata és tagszervezetei 2003 óta azon dolgoznak, hogy ehhez kapcsolódó fejlesztési és humanitárius tevékenység (azaz nemzetközi fejlesztési együttműködés –NEFE) Magyarországon még hatékonyabbá, elismertebbé és láthatóbbá váljon. Célunk, hogy mind a magyar állam és a politikusok, mind pedig a magyar állampolgárok
- Felismerjék döntéseik súlyát és;
- Felelősséget vállaljanak a globális, mindenkit érintő problémák megoldásában és megelőzésében.
A több hónapos előkészítő munka után az Egyesület hivatalos alakuló ülésére 2003 június 24-én került sor, ahol a tagok elfogadták a szervezet alapító okiratát, megválasztották az egyesületet irányító elnökség tagjait, és a szervezet elnökét. A Szövetség 12 rendes taggal és 5 megfigyelővel alakult meg, akik vállalták költségvetésükkel arányos tagdíj fizetését is. A szervezet hivatalos bejegyzése 2003 november 7-én történt meg.
A szövetség egyesületi formában működik, és továbbra is nyitott bármely magyar, a nemzetközi segélyezés és fejlesztés területén aktív nonprofit, nem kormányzati szervezet előtt, mely csatlakozni kíván, és egyetért az általa megfogalmazott célokkal és elvekkel.
Ennek érdekében a következő tevékenységeket végezzük:
- Segítjük tagjainkat a hazai és a nemzetközi források megszerzésében.
- Tréningeket és kapacitásfejlesztési lehetőségeket biztosítunk és szervezünk a számukra.
- Tagszervezeteink fenntarthatósági, globális nevelési témájú programjaikat megismertetjük a szélesebb közönséggel és a politikai szereplőkkel.
- Elősegítjük a tagok és külföldi szervezetek együttműködésével megvalósítandó multilaterális projektek, programok kialakítását.
- Weboldalunkon, háttéranyagainkban és rendezvényeinken népszerűsítjük a humanitárius és fejlesztési munkát.
- Kampányt folytatunk a rászoruló országokban történő fejlesztések hatékonyságának növelése érdekében és az önkéntesség elterjesztése céljából.
- Biztosítjuk a nemzetközi fejlesztésre fordított állami pénzek monitorozását és átláthatóságát.
- Szakpolitikai tevékenységet és érdekérvényesítést végzünk a mindenkori kormányzat és az uniós döntéshozók irányába