Giovanna Venezuelában született. Nem tudja, milyen lehet Venezuelában felnőttnek lenni, gyerekkori emlékei szerint egy szép ország szülőhazája. Venezuela 24 államából 18-ban járt, sokat utaztak. 2012-ig minden rendben volt, vagy legalábbis a szülei ezt a képet próbálták neki mutatni, hogy egy boldog gyerekkora volt. Hiányzik neki az otthona, de tudja, hogy értelmetlen lenne visszamenni, mert minden megváltozott miota a krízis kirobbant. 7 éve nem járt Venezuelában.
Ott nincs törvény az anyák segítésére, így a szülei sokat dolgoztak. A délutánokat a nagymamájával töltötte. Vidéken nőtt fel, közel volt a természethez. Szerencsésnek érzi magát, hogy volt lehetősége fára mászni, gyümölcsöt enni róla, nem volt szennyezett a levegő gyárak füstjével és túl sok autóval. Venezuelának vannak vizei, tavai, folyói. Giovanna anyukája még úszhatott benne, ő már nem. Szennyezettebben lettek a vizek, vannak folyók amik ki is száradtak. A házaknak van víztároló tartálya, legalábbis akik megtehetik, van, hogy 3-4 napig nincs víz. Állandóan meleg van, a legmelegebb órákban ha tehetik ki sem mennek, mert éget a nap. Meg kell várni amíg kicsit hűl a levegő. Mindenhol légkondícionálókat használnak, fűtésre nincs is szükség.
A választások után erőszakos események robbant ki. Gyerekkorában sosem látott üres boltokat. A krízis után nem tudtak kenyeret, gyógyszert, benzint venni, így közlekedni sem. A tömegközlekedés nincs jól kiépítve. Így az autó elengedhetetlen. 2016 volt a legnehezebb, nem volt étel és nem importáltak, maguknak kellett termelniük, a tök volt az év megmentője.
16 éves korában költöztek Peruba, 2021-ben jött Magyarországra. “Amikor kitört az Ukrán háború azt mondtam, ez nem lehet. Nem történhet meg megint. Ez egy trauma amit próbálok feldolgozni, most minden annyira tökéletesnek tűnik, hogy azt hiszem, a dolgok változni fognak, hogy a válság el fog venni mindent.”
Venezuelában emberek tűnnek el, félnek, nincsenek lehetőségeik. Vannak akik a dzsungelen keresztül próbálják meg elhagyni az országot, mert nincs útlevelük, pénzük, más lehetőségük. Ez 1 hónapos sétát jelent. Elszigetelt ország. Ott is van erőszak, csak másfajta, nem háború van, hanem bandák, kartellek, drog üzletek.
Nem bízhatnak a rendőrségben, magukat kell megvédeniük, mert az igazságszolgáltatás nem teszi. “Nincs rendőrség, nincs bíróság, senki nem segít. Ha valamit nagyon szeretnél, akkor fizetni kell érte.”
Egyetem után szeretne Magyarországon maradni. A párja is magyar, szeretnének majd összeházasodni. “Amikor túlmész ezeken a nehézségeken és aggódsz a jövődért, rájössz, hogy itt megvan minden, hogy pozitív és optimista legyél a jövőddel kapcsolatban.”
A fenntartható fejlődési célok közül az interjú az alábbiakat dolgozza fel:
1 – A SZEGÉNYSÉG FELSZÁMOLÁSA
A szegénység valamennyi formájának megszüntetése világszerte.
16 – BÉKE, IGAZSÁG ÉS ERŐS INTÉZMÉNYEK
Békés és befogadó társadalmak megteremtése a fenntartható fejlődés érdekében, az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférés biztosítása mindenki számára és a hatékony, elszámoltatható és mindenki számára nyitott intézményi háttér kiépítése minden szinten