Az EU Elnökségi Projekt megnyitóját és a HAND Szövetség 20. születésnapját ünnepeltük
Az EU Elnökségi Projekt megnyitóját és a HAND Szövetség 20. születésnapját ünnepeltük
2023. október 26-án, csütörtökön az EU Elnökségi Projekt megnyitóját és a HAND Szövetség 20. születésnapját ünnepeltük az Európa Pontban, Budapesten.
Az eseményt Hamvas Bálint, a HAND Szövetség ügyvezetője nyitotta meg, és ismertette a Szövetség céljait, tagszervezeteit, és tevékenységeit, mint például a civil szektor képviselete, globális kihívásokra való figyelemfelhívás és a forrásteremtés különböző civil projektek megvalósítására.
Előadását követően Sebesi Nóra, a HAND junior szakpolitikai munkatársa bemutatta az előttünk álló Európai Uniós Elnökségi időszak legfontosabb tudnivalóit, a projekt jellemzőit.
Ismertette az elnökségi időszakban a magyar projektrész prioritásait ー ilyen például a civil szervezetek szerepének erősítése a nemzetközi fejlesztésben, a szakpolitikai koherencia és a fenntartható fejlődés hangsúlyozása, valamint a globális felelősségvállalásra nevelés.
Az elnökségi projekt ismertetése után említésre kerültek a nyertes pályázatok, melyet a Szövetség az elnökségi projekt keretében hirdetett meg tagszervezetei számára. 9 projektterv született változatos témában, többek között a fenntartható vízhasználat és élelmiszer-ellátási láncok optimalizálása, a környezeti és gazdasági igazságosság, különböző kampányok és kerekasztal beszélgetések szerepelnek a célkitűzések között.
Szó esett a hamarosan megjelenő magyar AidWatch jelentésről és a Globális Nevelés Hetéről, amely 2023. november 13-19. között kerül megrendezésre.
Köszöntötte a Szövetséget és beszámolt az elnökségi időszak fókuszpontjairól Bárdos Cecília, a Hungary Helps Program Koordinációs Főosztály főosztályvezetője és Perger István, a Politikai és Gazdasági Elemzési Osztály osztályvezetője az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletétől.
A HAND tagszervezetei közül Mihalkó Viktória az Anthropolistól, Dr. Farkas István a Magyar Természetvédők Szövetsége- Föld Barátai Magyarországtól és Szilasi Ildikó a KultúrAfrika Alapítványtól (Afrika Expo Budapest) meséltek arról, miért érdemes csatlakozni a HAND Szövetséghez és milyen előnyökkel jár tagszervezetnek lenni.
A plenáris blokkot Balogh Réka, a HAND szakpolitikai munkatársa zárta, aki a Szövetséggel való együttműködési lehetőségeket mutatta be, ismertetett jövőbeli szakpolitikai programokat, említette a közösségi média kampányokat, amelyek a közvéleményt célozzák meg, emellett szorgalmazta a kapacitásépítést.
Az előadások után a “Rapid Randi” interaktív networking program következett: a résztvevők három csoportba szerveződtek és diskuráltak a civil szféra, a döntéshozói és egyéb szektorok jó gyakorlatairól, és változatos ajánlásokat fogalmaztak meg a témában.
A rendezvény végét ünnepi műsor tetteemlékezetessé, ahol a Song Factory kórusának magával ragadó előadását hallgatthatta meg a közönség, majd a Ballett Camara csapata repítette el a résztvevőket a napsütötte Szenegálba a dobok, a tánc és a ritmusok szárnyán.
Az esemény állófogadással zárult, ahol a fenntarthatóság jegyében a Jótékonyha szolgáltatta a kínálatot, így az Élelmiszerbankhoz jutott el mindazon élelmiszer, ami a rendezvényen nem került elfogyasztásra.
Köszönjük minden résztvevőnek az értékes gondolatokat, és azt, hogy együtt ünnepelhettünk!
Az EU elnökségi projektről
– Együtt egy nyitott, igazságos és fenntartható Európa felé a világban
A HAND Szövetség főpályázója annak az Európai Bizottság által támogatott nemzetközi projektnek, ami az Európai Unió Tanácsának elnökségét ellátó országok fejlesztési platformjaival, valamint a fejlesztési civil szervezetek európai ernyőszervezetével, a CONCORD Europe-pal együttműködésben valósul meg. Az elnökségi trióban Spanyolország 2023. második felében, Belgium 2024. első félévében, hazánk pedig 2024. második felében látja el a Tanács elnökségének feladatát.
Projektpartnerek: La Coordinadora (spanyol nemzeti platform), CNCD és 11.11.11 (belga nemzeti platformok), és a CONCORD Europe (európai ernyőszervezet)
A projekt időtartama: 2023. április 20. – 2025. április 19.
A projekt átfogó célja a közvélemény és a döntéshozók támogatásának növelése a hatékony és hiteles Uniós nemzetközi fejlesztés kialakítása, a 2030-ig érvényes Fenntartható Fejlődési Célok megvalósítása, valamint a jelenlegi válságok utáni élhetőbb, zöldebb, egyenlőbb, és a nemek közötti esélyegyenlőséget is érvényesítő újjáépítés érdekében.
A magyar projektrész tematikus prioritásai:
1. A civil szervezetek és közösségek szerepe a nemzetközi fejlesztésben
2. Fejlesztési hatékonyság és szakpolitikai koherencia a fenntartható fejlődésért
3. Szemléletformálás, globális felelősségvállalásra és fenntarthatóságra nevelés
Tervezett aktivitások Magyarországon:
-
- Közvéleménykutatás a nemzetközi fejlesztési együttműködés és humanitárius segélyezés és a globális szolidaritás kérdései mentén
-
- Civil szemléletformáló kampányok végrehajtása
-
- Globális felelősségvállalásra és fenntarthatóságra nevelés körébe tartozó civil programok
-
- A hazai és a nemzetközi szereplők közötti tapasztalatcserék és együttműködések elősegítése
-
- Nemzetközi egyeztetések, találkozók, konferenciák szervezése
-
- Szakpolitikai ajánlások megfogalmazása, kutatások, elemzések, tájékoztatók publikálása
-
- Civil érdekérvényesítést elősegítő aktivitások szakpolitikusok és döntéshozók bevonásával
-
- Civil szervezetek kapacitásépítése és pénzügyi támogatása saját projektek megvalósítása érdekében