2024. július 1. – mától Magyarország tölti be az EU Tanácsának soros elnökségét
2024. július 1.
Különleges nap a mai – mától Magyarország tölti be az EU Tanácsának soros elnökségét.
A HAND Nemzetközi Humanitárius és Fejlesztési Civil Szövetség ehhez az időszakhoz tartozó projektje újabb mérföldkőhöz ér.
A projektről
Együtt egy nyitott, igazságos és fenntartható Európa felé a világban
A HAND Szövetség főpályázója annak az Európai Bizottság által támogatott nemzetközi projektnek, ami az Európai Unió Tanácsának elnökségét ellátó országok fejlesztési platformjaival, valamint a fejlesztési civil szervezetek európai ernyőszervezetével, a CONCORD Europe-pal együttműködésben valósul meg.
Az elnökségi trióban Spanyolország 2023. második felében, Belgium 2024. első félévében, hazánk pedig 2024. második felében látja el a Tanács elnökségének feladatát.
A magyar projektrész tematikus prioritásai:
A civil szervezetek és közösségek szerepe a nemzetközi fejlesztésben
Fejlesztési hatékonyság és szakpolitikai koherencia a fenntartható fejlődésért
Szemléletformálás, globális felelősségvállalásra és fenntarthatóságra nevelés
A fentiek többek között az éves Globális Nevelés Hét magyarországi tevékenységek koordinálásában és a HAND kiemelt eseményének, a 2024. november végi Shaping Tomorrow through Global Education nemzetközi konferenciának a megszervezésében fognak megnyilvánulni.
A HAND folytatja a helyi civil szervezetek kapacitásépítését egyéni és csoportos képzéseken keresztül – továbbá a civil szervezetek számára kedvező szakpolitikai és támogatási környezetért való kiállást a magyar és uniós döntéshozókkal folytatott megbeszélések kezdeményezése által.
Végül, a hivatalos magyar prioritások regionális fókuszához igazodva, a HAND és több tagszervezete megszervezi a Magyar Afrika Hetet, amelyhez egy nagyszabású tematikus művészeti projekt társul – ez videókat és interjúkat foglal magában, így az egyéni történeteken keresztül rávilágít a közös kihívásokra.
A magyar kormány hét prioritást tűzött az elnökség napirendjére, amelyek közül az egyik az illegális migráció megfékezését célozza – további információk itt olvashatóak: https://hungarian-presidency.consilium.europa.eu/en/programme/priorities/
Ez a célkitűzés több fejlesztési együttműködési területet is reflektorfénybe helyezett, mint például a humanitárius fejlesztés-béke kapcsolat megerősítése a törékeny helyzetekben, a migráció kiváltó okainak kezelése és a globális élelmezésbiztonság kérdéseinek kezelése. Afrika és különösen a Száhel-övezet regionális fókuszpontnak számít.