Ilyen volt a legfrissebb AidWatch jelentés bemutató
A magyar civil szervezetek globális szerepvállalása – rendezvény a 12. Afrika Expo eseményen
2024. február 23-án pénteken 11 órakor ünnepélyes megnyitóval kezdődött az AidWatch bemutató rendezvény és a szakmai nap a budapesti Hungexpo A pavilonjában. Beszédet tartott Mezei Csaba a HAND Szövetség elnöke, France Mutombo Tshimuanga az Afrikáért Alapítvány elnöke és a Kongói Demokratikus Köztársaság tiszteletbeli konzulja és Szilasi Ildikó, a Kultúrafrika Alapítvány elnöke és az Afrika Expo főszervezője.
A megnyitó beszédekben a felszólalók üdvözölték a magyar, nemzetközi fejlesztéssel foglalkozó civil szervezetek találkozási és promotálási lehetőségét és közös célként jelent meg a NEFE (nemzetközi fejlesztési együttműködés) területén működő civil hangok felerősítése és Afrika kultúrájának népszerűsítése is.
A megnyitó után a szakmai rendezvény az emeleti konferenciateremben folytatódott: Hamvas Bálint a HAND Szövetség ügyvezetőjének rövid köszöntője után elsőként Balogh Réka a HAND Szövetség szakpolitikai munkatársa tartott előadást Nemzetközi fejlesztés finanszírozása közérthetően – mi az az Aidwatch és mire jó? címmel, ezt követően az AidWatch jelentés szerzője, Udvari Beáta a Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi Karának egyetemi docense mutatta be a tanulmányt.
Ezt követően a HAND Szövetség prezentálta az ajánlásait, amelyet a jelentés kapcsán fogalmazott meg a témáról. Ezután a kérdezz-felelek programelem következett, ahol a résztvevők reflektáltak a halott információkra és egyéb meglátásokkal gazdagították a diskurzust.
A szakmai esemény zárásaként egy izgalmas kerekasztal beszélgetésnek lehettünk részesei: a programelem résztvevői France Mutombo Tshimuanga (az Afrikáért Alapítvány elnöke és a Kongói Demokratikus Köztársaság tiszteletbeli konzulja), Grüner Gabriella (az Agrárminisztérium projektkoordinátora), Kovács Péter (a Hungary Helps Ügynökség vezérigazgatója), Balogh Réka (a HAND Szövetség szakpolitikai munkatársa), Udvari Beáta (a Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi Karának egyetemi docense), Elek Zsófia (a Külgazdasági és Külügyminisztérium főosztályvezetője), Bálint Gábor (az Ökumenikus Segélyszervezet csoportvezetője) és Hamvas Bálint (a HAND Szövetség ügyvezetője) voltak.
A beszélgetésben a résztvevők körüljárták a civil szférát érintő forrásteremtési kihívásokat és egyeztettek a magyar civil szervezetek nemzetközi fejlesztésben betöltött szerepéről, jövőbeli irányairól, és arról, hogy milyen jogszabályi, szakpolitikai és pénzügyi környezetben működhetnek hatékonyan. A beszélgetőpartnerek reflektáltak az AidWatch jelentés legfontosabb megállapításaira és ajánlásaira is.
A civilek megítélése szerint a fejlődő országokban folytatott tevékenységeikre szánt kormányzati támogatások egyelőre nem megfelelően kiszámíthatók. A kormányzati képviselők megköszönték a civil javaslatokat, amelyeket továbbra is nyitottan fogadnak, mivel ez az ő munkájukat is nagyban megkönnyíti. Úgy látják, hogy az ajánlások sok eleme már vagy teljesült vagy jó úton halad a megvalósítás felé, de természetesen mindig van mód a hatékonyság növelésére.
A kerekasztal beszélgetés során a résztvevők szorgalmazták a további együttműködést képviselt szektoraik között és az aktív, közös munka, illetve a párbeszéd elősegítését egy minden szektort összefogó egyeztető testület keretében, amit a közönség soraiból is megerősítettek.
A szakmai nap egy szemináriummal zárult, melyet Marton Dávid (a Hungary Helps projektkoordinátora) és Tarrósy István (a Pécsi Tudományegyetem docense) koordinált. Szó esett a legfrissebb Hungary Helps pályázati lehetőségekről és a gyakorlaton volt a hangsúly: a résztvevők részletes információkat kaptak a pályázatokról és tippeket ahhoz, hogyan kell benyújtani azokat. Tarrósy István a magyar nemzetközi fejlesztési együttműködés előzményeit és a jelenlegi szakpolitika aktualitásait tekintette át.
Köszönjük minden résztvevőnek az aktív részvételt és a közös gondolkodást – előremutató tervekkel töltekezve zártuk az eseményt.
Az aktuális AidWatch jelentés ide kattintva olvasható.
Az AidWatch jelentésről
A HAND Szövetség időről időre igyekszik akár írásos ún. AidWatch jelentés formájában, akár rendezvény vagy egyéb program keretében reflektálni hazánk megelőző években folytatott nemzetközi fejlesztési együttműködési (NEFE) tevékenységére, a támogatások mennyiségére, minőségére, a múltbeli és a jövőben várható trendekre.
A Szövetség elnökségi projektje keretében tesszi közzé következő AidWatch jelentését. A projekt a magyar elnökségre való felkészülést és az elnökség ideje alatt a NEFE-t érintő civil tevékenységeket támogatja.
A projekt egyik kiemelt prioritása, hogy minél szélesebb körben bemutassuk a civil szervezetek munkáját ezen a területen, és hogy elősegítsük, hogy a civilek munkájukat támogató jogszabályi, szakpolitikai, pénzügyi és támogatási környezetben dolgozhassanak. Ennek kapcsán a Szövetség a civil szervezeteknek nyújtott magyar kormányzati támogatások kérdését állította az AidWatch jelentés fókuszába.
A jelentéskészítés hátteréről
Az utolsó AidWatch jelentés 2019-ben jelent meg. Az azóta eltelt 4 évben radikális átalakulás zajlott le a magyar nemzetközi fejlesztés és humanitárius segélyezés területén. 2019 után külön minisztériumok feleltek a fejlesztési és humanitárius területért, hogy aztán 2022-től újra a Külgazdasági és Külügyminisztérium irányítsa mindkettőt. 2019-ben létrejött egy végrehajtó ügynökség (Hungary Helps), ami először csak a humanitárius területért és az üldözött keresztény közösségek megsegítéséért felelt, ma már azonban a NEFE is hozzátartozik.
Ebben az évben a Szövetség ugyanakkor a civil szervezeteknek nyújtott támogatások elemzésével egy szűkebb fókuszt adott a kormányzati költések vizsgálatának.
További célkitűzéseink
A civilek szerepét és a szerepvállalásukat támogató környezet témáját 2024 folyamán, a magyar uniós elnökséget megelőző időszak és az elnökség ideje alatt is több szempontból körül fogjuk járni.
Célunk továbbá, hogy munkánkkal elősegítsük a szakmai párbeszéd beindítását az érintett szereplők – a szervezetek és a döntéshozók – illetve a nyilvánosság között is – és hogy rávilágítsunk a magyar civil szervezetek jelenlegi, a társadalomban betöltött szerepére, körülményeire, lehetőségeire.
HAND Szövetség