Közel Afrikához Alapítvány

A Közel Afrikához Alapítvány ötletgazdája, Morris Andrea, aki családjával együtt 2009 és 2013 között Afrikában élt. Afrikai élményei közül a legmaradandóbb az az időszak volt, amikor a bamakói Sanfil nyomornegyed iskolájában tanított. Ezen a környéken nem volt állami iskola, így Andrea sok gyerekkel találkozott, akik szüleik szegénysége miatt nem jutottak el iskolába. 2012-ben fogalmazódott meg benne a bamakói gyermektámogatási program gondolata, amely azóta már több, mint 400 gyereket juttatott alapszíntű oktatáshoz a világ olyan részein, ahol nincs ingyenes iskola.

A program lényege, hogy nem pénzt oszt, hanem tandíjat fizet rászoruló, jó képességű, szorgalmas gyerekeknek, akik tanári ajánlásra kerülnek kiválasztásra. A támogatott iskolák rendszeresen elküldik a programban lévő gyermekek bizonyítványát és beszámolnak a gyermekek haladásáról. Az alapítvány képviselői terv szerint évente elmennek a támogatott országokba és végig látogatják a gyermekek családjait, hogy meggyőződjenek arról, hogy a támogatás továbbra is jó helyre kerül. A látogatások iskolafejlesztési programokkal összekapcsolódva történnek.
Az alapítvány a gyerektámogatási projektjeit Maliban és Ruandában valósítja meg. 
A gyermektámogatási programunkban „felnőtt” tehetséges fiatalok egyetemre jutását is támogatjuk. Jelenleg 7 egyetemista diákunk van Maliban és 3 Ruandában. A finanszírozáson felül mentorálással is segítjük őket, ami rendszeres online kapcsolatot, beszélgetéseket, egymástól való tanulási lehetőséget is jelent.

Ezen felül felkarolunk olyan ügyeket, amelyek segítik a közösségeket, a diákokat és formálják szemléletüket, ilyen például a Lányok ügye program, amely során a női nemiszerv-csonkítás csökkentéséért állunk ki Maliban a helyi Sini Sanuman, azaz a „Holnap egészségéért” nevű szervezettel együtt. Módszerük az, hogy egyszerre egy közösségre fókuszálva, felülről, azaz a politikai vezetéstől lefelé haladva az FGM-t végző helyi asszonyokig (excizor) végeznek felvilágosító munkát: gyűlések, személyes beszélgetések, workshop-ok, rádió és plakát reklámok segítségével.

2024-ben támogatási szerződést kötöttünk a Richter Gedeon Nyrt-vel – nekik köszönhetően épül a House of Hope, a Remény Háza! A Remény háza egy nőközpont, ami átmeneti menedékhelyként szolgál majd a bántalmazás elől menekülőknek, de lehetőséget ad majd arra is, hogy átképzéssel, tanulással, az afrikai nőknek is lehetőségük nyíljon az újrakezdésre, egy önálló, szabadabb életre. 

Magyarországi tevékenységeink között szerepelnek az afrikai kultúrát népszerűsítő előadások, interaktív programok; kiállítások és fesztiválok szervezése. Hint of Africa társadalmi vállalkozásunkkal pedig Afrika szépségét szeretnénk elhozni az európai közönség számára. A Hit of Africa brand újragondolt ruhákat ajánl egy csipetnyi afrikai anyaggal felújítva.

A tíz éves gyermektámogatási programunk tapasztalatai alapján úgy látjuk, hogy a legnagyobb adomány a gyermekek számára az a tudat, hogy valaki hisz bennük, és megmutatja a tanulás értékét számukra. A gyermektámogatási programunk célja, hogy esélyt adjon az afrikai gyerekek számára is a kiemelkedésre a nyomorúságos környezetükből. A Remény házával, a nőközponttal pedig az a célunk, hogy lehetőséget teremtsünk, hogy átképzéssel, tanulással, az afrikai nőknek is lehetőségük nyíljon az újrakezdésre, egy önálló, szabadabb életre. Tisztában vagyunk azzal, hogy egész Afrikát nem tudjuk felemelni, de fontosnak tartjuk, hogy azokban a közösségekben, amelyeket jól ismerünk pozitív változást tudunk elérni oktatással, felvilágosítással, jó példával.  

Afrikában végzett minden tevékenységünk alapja az a módszer, az a folyamat, ami a mottónk is: „Megismerni, megérteni, segíteni” vagyis ott segítünk, ahol megismertük a közösséget és ahol velük együtt tudjuk kidolgozni a fejlődés útját. 
Európai tevékenységünk alapja, hogy Afrikát közelebb hozzuk a magyar illetve európai közönséghez.

A tevékenységeink során az általunk ismert közösségek, partner iskolák gyermekei, asszonyai, lányai állnak a fókuszban Maliban és Ruandában, illetve emellett Magyarországon, Európában is aktívan jelen vagyunk. 

Közel Afrikához Alapítvány

Cím: 1124 Budapest, Kiss János altábornagy utca 55-59/C

Email: info@kozelafrikahoz.hu

Honlap: www.kozelafrikahoz.hu, www.closetoafrica.eu